top of page

5 töötuba, mis iga ürituse eriliseks teevad

Sõltumata sellest, kas sa korraldad üritust oma meeskonnale või sõpradele, tahad sa, et osalejad naudiksid veedetud aega. Ürituse liigist ja inimeste arvust lähtuvalt on planeerimine kas keerukam või lihtsam, kuid kindel on, et külalised eeldavad nende aja sisustamist.

Kindlasti oled sattunud mõnele üritusele, kus tekib tunne, et kõik on kuidagi põlve otsas kokku visatud ja erilist tähelepanu pole sinu kogemusele pööratud. Kahtlemata sobib lihtne kokkusaamine selleks, et sõpradega vestelda ja muljetada, kuid suurematel üritustel on vaja midagi enamat.

Üks variant, mis viib tegevuse tuttavatest seltskonnamängudest kaugemale, on korraldada töötuba või võistlus, millest lahkuvad osalejad uute teadmiste võrra rikkamana. Nii saad inimestele näidata midagi uut ja põnevat, pannes nad samas aktiivselt kaasa mõtlema ja tiimina töötama.

Toomegi teieni mõned vägevad töötoad, mida KVARK soovitab igale ettevõttele tiimi motiveerimiseks. Samas sobivad need hästi ka kodusele või perekondlikumale üritusele, aidates seda kindlasti meeleolukamaks teha.

1. Spagettidest sildade ehitamine on sisu poolest insener-tehniline võistlus, kus peab lihtsast ja kättesaadavast materjalist silla valmistama. Sild võib igapäevaselt näida kui vaid plank üle jõe, kuid selle planeerimine on suur töö, et sild kannaks sellele määratud koormust. Spagettidest silla ehitamine näitab, kui palju on nüansse, mida tuleb arvesse võtta ja rakendada, et tulemus oleks kvaliteetne ja efektiivne. Keerukuse lisamiseks on võimalik piirata materjalide hulka, sest ka tegelikkuses pole materjali lõputult. Võistluses mõõdetakse, kui suur on iga silla kandevõime. Miks? Selline töötuba paneb kõik meeskonna liikmed mõtlema ja tegutsema ühtse tiimina. Arenevad meeskonna töö jaotuse oskus ja koostöö grupis, sest ega silda üksi ei ehita. Silla ehitamine on jõukohane kõigile ja nii saab igaüks proovida kätt insenerina. Põnev seik! Rakett 69 esimeses hooajas ehitatud spagetisild oli nii meisterlikult rajatud, et kohtunike mõõtmise seadmed lõpuks ei jõudnudki ära mõõta, kui palju spagetid kanda suutsid ja saatejuht lihtsalt rippus silla otsas.

2. Gravitatsiooniauto töötoas pannakse proovile osalejate täpsus ja probleemide lahendamise oskus. Ülesanne on lihtne - ehita puidust auto, mis veereks võimalikult kiiresti mööda rada alla. Töö ei ole keeruline, aga seda tuleb teha hoolikalt ja kasutades kavalust, et saavutada maksimaalne kiirus. Sarnaselt tippspordiga tuleb arvestada kõiki väikseid detaile ning nagu Lembitu Kuuse ütles “Ei ole pisiasju, ja pisiasjad otsustavad". Võistlust mõõdetakse sajandiksekundi täpsusega ja lõpuks on võistlus väga põnev ja fotofiniši vääriline. Miks? Selline töötuba innustab inimesi püüdlema täiuslikkuse poole ja rakendama kvaliteeti ka igapäevatöös. Põnev seik! Haridusmessil Intellektika kasutasid tudengid oma gravitatsiooniautot ehitades väga loomingulisi vahendeid. Näiteks pliiatsi grafiiti kasutati määrdeainena, et rattad paremini veereksid.

3. Veepumba ehitamine õpetab inimestele, kuidas toimib igapäevane veevärk. Töötoas kasutatakse pumba ehitamiseks täpselt samu juppe, millest koosneb ka tavaline torustik. See töötuba köidab kõiki - nii veemajanduse ja torustiku eksperte kui ka teemaga igapäevaselt mitte kokku puutuvaid inimesi. Võidab see, kes suudab vee kõige kiiremini ühest anumast teise pumbata. Põnevaks teeb võistluse lisaks energilisele lõppmängule see, et ka esmapilgul kõige töökindlamana näiv pump võib ehitusvea tõttu murduda ning seega pole võitja teada viimaste sekunditeni. Miks? Tegemist on meeskonnatööd ja nutikust proovile paneva töötoaga, sest piiratud vahenditest tuleb ehitada ajapinge all keeruline seadeldis. Lisaks arendab töötuba plaani ja efektiivseima protsessi loomise oskust. Põnev seik! Viimati kui veepumba ehitamise võistlust korraldasime, läksid tiimid pumpamise faasis nõnda hoogu, et ülalt vett pritsiva pumbadisaini tõttu olid paari meetri raadiuses kõik osalejad läbimärjad.

4. Hambaharja robot on nokitsemise töötuba, mis sobib suurepäraselt väiksematesse ruumidesse ja rahulikuma meelega seltskonnale. Töötoas kombineeritakse kaks esmapilgul kokkusobimatut asja - hambahari ja vibromootor (see paneb telefoni värisema) ning tulemuseks saadakse ebatavaline masin, mis nii sõidab kui ka peseb hambaid umbes nagu robothambahari. Eriliste masinate meisterdamine ja nendega rallisõitmine paneb silma särama nii algkooli lastel kui ka Eesti robootika tipptasemel professionaalidel ja tekitab hasarti viimase sekundini. Miks? Töötas arendatakse arusaamist elektrisüsteemidest ning pannakse proovile loomingulisem pool, mille läbi näeme igapäevaseid esmeid erilisematena. Põnev seik! Üllataval kombel leidsid rohkelt rõõmu just automaatika ja robootika professionaalid, kes said aja maha võtta ja midagi hoopis teistmoodi kasutada kui on igapäevaselt harjunud.

5. Peltier' elementidega elektri tootmine on kui maagia, sest saad toota elektrit vaid kohvikruusi ja väikese plaadi abil. Peltier’ element on termoelektriline element, mis muudab soojuse ülekandumise elektriks ning vastupidiselt muudab see elektri jõul ühe plaadi poole kuumaks ja teise külmaks. Kuna selline elektri tootmise viis ei ole inimestele tavaliselt tuttav, siis esmalt kaasneb sellega põnev katsetamine ja nuputamine, kus üritatakse mõista juhtmetega ruudu eesmärki või ülesannet. Kui aga seadme olemus on teada, siis läheb lahendamine hoogsamaks, sest vaja on vaid tarbijale juhtmed õigesti ühendada. Ülesande võidab, kes esimesena tarbija (nt raadio või ventilaatori) tööle saab. Miks? Selles töötas saab panna proovile meeskonnatöö ja teineteise usalduse, kuna kokku puututakse elektri, tule ja väikedetailidega. Samuti saab töötoast igapäeva elus rakendatavaid kasulikke oskuseid ja võib kindel olla, et varsti pärast töötuba ilmuvad kontoritesse ja klassiruumidesse ilma pistikuta töötavad raadiod ja ventilaatorid. Põnev seik! Sama põhimõtet kasutavad tuumapatareid kosmosesondides Voyager 1 ja Voyager 2, mis on osa kõige pikema kestusega kosmoseprogrammist. Peltier’ elemendi pealt töötavad ka odavamad auto külmikud.

bottom of page