top of page

DIOODID

Diood on kõige lihtsam pooljuhtseade, mille oluliseks omaduseks on see, et ta juhib elektrivoolu ainult ühes suunas. See tähendab, et ühtepidi vooluallika külge ühendades on tema takistus väga väike, teistpidi ühendades aga väga suur.

 

Dioodi kasutataks elektroonikas väga paljudes rakendustes. Kõige levinum nendest on vahelduvvoolu alalisvooluks muundamine (et vool, mis muidu kord ühele poole, kord teisele poole hakkaks liikuma, vaid ühes suunas liiguks). Teiseks kasutatakse dioode ka skeemide kaitsmiseks valepidi ühendatud pistikute ja patareide eest. Paljud elektroonikaseadmed ei kannata tagurpidi ühendatud toitepinget välja. Kui aga patareide ja õrna skeemi vahele ühendada ka üks diood, siis kui ka kasutaja paneb patareid tagurpidi skeemi, siis midagi hullu juhtuda ei saa, sest elektrivoolu lihtsalt ei teki, kuna valepidi diood voolu ei juhi.

Videoloengus õppisid, kuidas tuvastada skeemilt, mis suunas diood elektrit juhib ja mis suunas mitte. Füüsiliste komponentide peal tuleb jälgida sama reeglit. Miinusklemmipoolne ots on ka päriselus märgistatud kriipsuga. Kui ühtegi kriipsu dioodi peal ei ole, siis võrdle dioodi jalgade pikkusi. Kõikidel LEDidel on polaarsuse eristamiseks pluss-klemmi poolne jalg pisut pikem.

 

 

 

 

 

 

 

Lisaks selles loengus räägitule on dioode veel mitmeid erinevaid liike, millel on oma spetsiifilised rakendused. Eriliigiliste dioodidega tutvumiseks ning dioodi tunnusjoone olemuse lahtimõtestamiseks tutvu kindlasti ka Tartu Ülikooli kursuse “Elektroonikast puust ja punaseks” pooljuhtdioodi peatükiga.

https://sisu.ut.ee/elektroonika/6-pooljuhtdiood

led.png

Kontakt

Tagasiside andmise ja murede korral pöördu julgelt

+ 372 5683 1393

  • Facebook
  • Instagram
bottom of page